0532 170 21 69

info@bigbilisim.com

Site Haritası (Sitemap) Nedir? Ne işe Yarar?

Site Haritası (Sitemap) Nedir? Ne işe Yarar?

Site Haritası ”Sitemap” Nedir?

Türkçe ismi ile site haritası İngilizce ismi ile de sitemap diye adlandırılmıştır. Sitemap GoogleBot’un site üzerindeki bir rehberi bir klavuzudur. Sitemap .xml uzantı türüne sahiptir. Sitenin index alması ve hızlı index alması için rolü çok büyüktür. Çünkü sitemap sayesinde arama motorlarının botları siteye gelerek hangi içeriğin ne zaman yayınlandığını saniye saniye görebilmektedir. Böylece sitemap sayesinde arama motorları sitenin güncelliğini özgünlüğünü belirlemektedir.

## ÖNEMLİ ÖRNEK ! ##

Örnek verecek olursak biz bir içerik yayınladık saat 12.00’da aynı içeriği ve ya benzer bir içeriği başka bir site 13.00’da yayınladı farz edelim ki onun yayını bizden önce index aldı. Ama içerikler %70-80 benzer. Peki ne olacak? Bu içerik kime ait? İşte tam da burada ortaya çıkıyor site haritasının önemi. Botlar sitemapdaki içeriğin yayınlanma tarihine ve saatine bakacaktır böylece asıl içeriğin sahibinin kim olduğunu belirleyecektir.

Sitemap Faydaları

  • Web sitenizin daha hızlı index almasını sağlar.
  • Web sitenizde indexlenmeyen sayfa kalmamasını sağlar.
  • Web sitenizin index sayısı ve dizine eklenen URL sayısı artmaya başlar.
  • SEO yönünden artış sağlar.

Site Haritasını Arama Motorlarına Gönderme

Site haritanızı sitenizi arama motorlarına ekleyip webmaster tools aracına kaydını yaptıktan sonra sitemap.xml şeklinde Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarına göndermeniz gerekmektedir.

Site Haritasını Arama Motorlarına Gönderme

WordPress için sitemap eklentisi Google XML Sitemaps eklentisidir. WordPress panelinizden eklentiler / yeni ekle diye aratabilir ve yükleyebilirsiniz. Dilerseniz de FTP aracılığı ile de indirip yükleyebilirsiniz.

Google XML Sitemaps bağlanıtısına tıklayarak eklentiyi indirebilirsiniz.

1 Comment
  • Esin kiper
    26 Mayıs 2016-12:13

    Arka arkaya site haritası gonderirsek bir sıkıntı olurmu

Yorum Yazın

instagram takipçi satın al bitcoin casino no deposit bonus