0532 170 21 69

info@bigbilisim.com

SEO ile SEM Arasındaki Fark

SEO ile SEM Arasındaki Fark

SEO – SEM

SEO Nedir?

SEO doğal olarak arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmaya verilen addır. SEO sürekli olarak yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen başarı ile uzun sürelidir. SEM ise anlık, günlük, haftalık ve aylık şeklinde ücretli reklam verimidir.

SEM (Google Adwords)

SEM bir örneği ile Google Adwords olarak adlandırılmaktadır. Organik arama harici TBM (tıklama başı maliyet) olarak fiyatlandırılmıştır. TBM ürün ve ya verilen reklam kelimelerinin rekabetine göre fiyatları belirlenmiştir.

Fotoğraf ile gösterecek olursak SEO ve SEM farkını daha iyi anlayabilirsiniz.

seo-sem-farki

Fotoğraf Açıklaması : Fotoğrafta 4 adet web sitesi ilk 4 sırada bulunmaktadır. Fakat yanlarında reklam ibaresi var ve ilk 4 sıralama tamamen SEM’dir ve paralı reklamdır. SEO ise reklam ibaresinin bittiği yerden sonra başlayan doğal sıralamadır. Doğal sıralama ise SEO’dur. SEM’de ayırdığınız bütçe kadar sıralamada kalırsınız fakat doğal sıralama uzun zaman değişmeyecek ve aynı kalacaktır. SEM ile SEO arasında bir seçim yapmanız gerekiyor ise bu seçim kesinlikle SEO olmalıdır. Hem daha uygun hem de doğal ve uzun vadeli bir çalışmadır. SEO Danışmanlığı hizmeti SEM Danışmanlığına göre daha karlı olacaktır.

No Comments

Yorum Yazın

instagram takipçi satın al bitcoin casino no deposit bonus