0532 170 21 69

info@bigbilisim.com

SEO – Arama Motoru Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

SEO – Arama Motoru Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Bir sitenin arama motorlarına uyumlu hale gelmesi için yapılması gereken belli başlı şeyler vardır. Bunları bu konumuzda derleyip sizlerle paylaşacağız.

Responsive Tasarım ve Kodlama

Responsive tasarım nedir ? Diye soracak olanlar için kısaca bir özet geçecek olursak, responsive demek mobil uyumlu demektir. Yani web siteniz tabletten ve telefondan da uyumlu ve sorunsuz bir şekilde görüntülenebiliyorsa o site responsivedir.

SEO için önemli unsurların başında gelen mobil uyum olmazsa olmaz denebilecek önem taşımaktadır. Çünkü akıllı telefon ve 3g-4g-5g gibi kavramların insan hayatında artması sebebiyle arama motorları mobilden gelen ziyaretçilere önem vermektedir.

Sitenizin responsive olup olmadığını anlamak için mobil uyumluluk testi yapabilirsiniz.

Testi yapmayı bilmeyenler için https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresinden Google’nin kendi servisi olan Mobil Uyumluluk Testi sayfasına ulaşabilir ve dilediğiniz sitenin mobil uyumluluk testini gerçekleştirebilirsiniz.

Site Haritası (Sitemap)

Site haritası SEO açısından önem teşkil eden önemli unsurlardan bir diğeridir. Neden önemli olduğu konusuna gelirsek. İndex almayan sayfaların indexlenmesinin kolaylaşması, index hızının artması ve GoogleBot’un sitenizi daha sık ziyaret etmesini sağlar. Bu gibi sağlamlar sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

Sitenizin güncelliğini arama motorlarının robotları site haritanıza bakarak karar verir. Bu yüzden sitenizde yoksa bir site haritası oluşturmalı ve bu haritayı webmaster tools aracılığı ile arama motorlarına göndermelisiniz.

Bağlantı Ayarları

Bağlantı ayarları, permalink ayarları, kategori ayarları, post ayarları hepsinin robotların anlayabileceği dilde olması gerekmektedir. Bağlantıdan kastımız URL’dir. URL yapınız ne kadar anlaşılır olursa o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.

Örnek URL

Doğru Yapı : www.siteadı.com/ornek-url-yapisi/

Yanlış Yapı : www.siteadı.com/p231-p34/

Doğru ve yanlış yapılara birer örnek verdik bu yapıların örnekleri arttırılabilir. Bir çok doğru URL yapısı mevcuttur. Aynı şekilde de bir çok yanlış URL yapısı mevcuttur. Sizin bağlantı ayarlarınız doğru yapıdaki gibi yazı şeklinde ve anlaşılır olmalıdır ki Google gibi arama motorları içeriğin sahip olduğu URL’yi anlamakta zorluk çekmesin.

SEO ve İçerik

SEO ve içerik konusuna gelecek olursak içeriğinizi özenle hazırlamalı ve kullanıcı odaklı olmalısınız. Unutmayın bir sitede en önemli silah içeriktir. İçeriğiniz kullanıcının aradığı bir bilgiyi vermiyorsa sitenize giren kullanıcı sitenizde vakit geçirmeyecek ve sitenizden çıkış yapacaktır. Bu da sizin için büyük bir eksi puan olacaktır. O yüzden sitenizdeki içerikleriniz ve başlıklarınız yanıltıcı olmamalı, sitenizdeki içerikleriniz az ve öz olmalı. Sitenizdeki içerikleriniz her zaman en iyi seviyede ve kaliteli olmalıdır.

Sitede Kalma Oranı

En önemli unsurlardan bir diğeri ise sitede kalma oranıdır. Peki nedir bu sitede kalma oranı? Sitede kalma oranı ziyaretçilerinizin tümünün sitenizde geçirdiği vaktin ortalamasıdır. Kaliteli bir sitede insanlar çok vakit geçiriyor ve çok vakit geçirilen siteler hem Google gözünde otoriter oluyor hemde arama motorlarında üst sıralarda oluyor.

Sitede Kalma Oranını Nasıl Sağlarım?

Sitede kalma oranını sağlamak için içeriğinizin çok güçlü olması gerekiyor. Faydalı bilgiler vereceksiniz ve sitenizi ziyaret eden kullanıcı yazılarınızı okuyacak. Kısacası sitenizde vakit geçirecek. Bir yazıdan diğerine geçecek ve sitenizde sörf yapacak. Bunları başarabilirseniz işte o zaman sitede kalma oranını sağlamış olursunuz.

Peki Bunun İçin Ne Gerekli ?

  • Site tasarımınız sade ve anlaşılır olmalıdır ki insanların kafası karışmasın.
  • Yazılarınız faydalı olmalıdır.
  • Sitenizde gereksiz yazılar bulunmamalıdır.
  • İlgi çekici şeyler olmalıdır.
  • Makalelerinizin hepsi ard arda gözükmelidir.
No Comments

Yorum Yazın

instagram takipçi satın al bitcoin casino no deposit bonus