0532 170 21 69

info@bigbilisim.com

Google Link Disavow – Bağlantı Reddetme Nasıl Yapılır?

Google Link Disavow – Bağlantı Reddetme Nasıl Yapılır?

Google Link Disavow (Bağlantı Reddetme) Nasıl Yapılır?

Öncelikle webmaster tools üzerinden ya da Ahrefs – MajesticSEO gibi backlink takip araçlarından sizinle alakası olamayan, düşük kaliteli ve spam linkleri belirlemelisiniz. Belirlediğiniz bu linkleri de Google Webmaster Tools (Google Search Console) üzerinden Disavow işlemini gerçekleştirmelisiniz. Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına geçelim.

Google Link Disavow İşlemi

İlk önce sitemize gelen bağlantıları ve reddedeceğimiz sitelerin seçimini yapalım. Bu seçimi Ahrefs aracılığı ile yapabilir ya da Google Webmaster Tools (Google Search Console) girerek ardından Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar seçeneğine tıklayarak da görebilirsiniz. Burada sitenize gelen bağlantıları göreceksiniz.

Reddedeceğimiz siteleri belirledikten sonra yapmamız gerekenler ;

Öncelikle bilgisayarımızın masaüstüne .txt yani bir metin belgesi açalım. Aşşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi reddedeceğimiz yani disavow edeceğimiz domainleri aynı şekilde listeleyelim. Bu işlemi excel aracılığıyla da yapabilirsiniz ben manuel bir şekilde basit bir anlatım yapmayı tercih ettim.

Listeleme şekli her satırda bir tane olacak şekilde domain:siteadi.com şeklinde olmalıdır.

disavow-islemi-nasil-yapilir

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi reddetmek istediğimiz tüm domainleri .txt (metin belgesi) dosyasına alt alta sıralıyoruz. Tüm reddetmek istediğimiz domainleri sıraladıktan sonra webmaster tools aracılığıyla disavow işlemini sonlandıracağız.

Sonraki adımda ise : https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links adresine bağlanarak Google Link Disavow ( Bağlantı Reddetme) işlemini gerçekleştireceğiz.

Bağlandığımız adreste aşşağıdaki görüntünün aynısı gelecektir.

baglanti-reddetme-islemi-google-disavow

Ekrandaki bağlantıları reddet butonuna tıkladığımızda karşımıza aşşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

baglantilari-reddet-disavow

Sonrasında ise dosya seç butonuna tıklayarak kaydetmiş olduğumuz .txt metin belgesi dosyamızı seçiyor ve gönderiyoruz. Böylece Google Disavow işlemi gerçekleşmiş oluyor. Reddettiğimiz bağlantılar sitenize gelen bağlantılar bölümünde hala görünüyor olabilir sorun etmeyin Google sizi korumaya alacaktır.

No Comments

Yorum Yazın

instagram takipçi satın al bitcoin casino no deposit bonus