0532 170 21 69

info@bigbilisim.com

Alexa Önemli Midir? Alexa Nedir Ne İşe Yarar?

Alexa Önemli Midir? Alexa Nedir Ne İşe Yarar?

Alexa Önemli Midir? Alexa Nedir Ne İşe Yarar?

Alexa Nedir?

Alexa kendisine kayıtlı web siteleri değerlendirme ve bu değerlendirme sonucu bazı verileri lokal ve global şekilde sunum işlemini gerçekleştirir. Alexa üzerinden web sitenize gelen trafiğin en çok nereden geldiğini, sitenizde kalma ve gezinme oranlarını görebilirsiniz. Bunun yanında sitenizin dünya ve ülke sıralamasını da görebilme şansına sahipsiniz. İşte Alexa tüm bu detayları ve analizleri harmanlayarak sunmaktadır.

Alexa Önemli Midir?

Alexa’nın önemli olup olmaması sizin düşüncelerinize göre değişecektir. Prestij bakımından tabi ki de alexa önemli bir yere sahiptir. İnsanlar için sıralamada iyi yerlerde olmak daima tatmin edicidir. Onun haricinde çok bir numarası yoktur. Alexa sadece size Dünya ve Türkiye’deki sıralamanızı gösterecektir. Onun haricindeki bilgiler çokta işinize yaramayacaktır. Kendimizden örnek vermek gerekirse biz bazı sitelerimize alexa eklemiyoruz bile. Çünkü gerek duymuyoruz. Ama bazı sektörlerde boy göstermek için alexa önemli bir unsurmuş gibi gözükebilir. O sektörler için alexaya kayıt olmak gerekebilir.

Özet geçecek olursak. Alexa’nın bir önemi olduğunu düşünmüyorum fakat güven, itibar ve prestij açısından alexa ele alındığı için kimiler için önemli olabilir. Bu yaklaşıma göre değişkenlik gösterir.

Alexa Sıralama Faktörleri

Alexa sıralama ve çalışma mantığı aslında çok basittir. Sitenize gelen hit ile sitenizde kalma oranları kıyaslanarak iyi ortalamalara sahip olan siteler alexa sıralamalarında daima düşüşte olurlar. Sırlamada ne kadar düşerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Alexa için ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Başka siteler tarafından referans gösterilmek sizi tabi ki de alexa bazlı etkileyecektir. Düşmenize yardımcı olacaktır.

Alexa Sıralamalarında Düşmek İçin Yapılması Gerekenler

  • Alexa toolbar yükleyin. Bu sitenizde sörf yaparken aynı zamanda sıralamanızın düşmesini sağlar.
  • Sitenizin footer gibi kısımlarına Alexa toolbar eklentisini ekleyebilirsiniz. Bu hızlı düşüş sağlayacaktır.
  • Sitenize forum vb. sitelerden hit çekmeye çalışın. Bu hitler alexa sıralamanızda ciddi düşüşler yaşatacaktır.
1 Comment
  • İsmet
    27 Nisan 2016-16:44

    dediğiniz gibi alexanın pek bir önemi yokmuş. bakıyorum alexa sıralaması milyonda olan siteler sıralamarda çok iyi yerlerde olabiliyor. Yani sıralama ve alexa olayı birbirinden çok farklı.

Yorum Yazın

instagram takipçi satın al bitcoin casino no deposit bonus